مشاهده به عنوان مشبک لیست

موارد 1-24 از 123

صفحه‌ی
تا بر صفحه
تنظیم جهت نزولی
مشاهده به عنوان مشبک لیست

موارد 1-24 از 123

صفحه‌ی
تا بر صفحه
تنظیم جهت نزولی

ادویه از سالیان دور یکی از پرکاربردترین چاشنی‌های غذا به خصوص در بین غذاهای شرقی است. ادویه ها تا حد زیادی تعیین کننده طعم و عطر غذا هستند. ادویه ها علاوه بر ایجاد عطر خوش، از بین برنده بوی ناخوشایند بعضی از مواد غذایی خام مثل گوشت و ماهی هستند. این نوع چاشنی ها، سرشار از املاح معدنی و ویتامین ها هستند که تا حدودی نیازهای بدن را برطرف می کنند. با کمک ادویه ها میتوانید علاوه بر تهیه غذای خوشمزه، مانع از بوی ناخوشانید مواد غذایی خام شوید.

انواع ادویه

انواع ادویه با توجه به طعم، موارد استفاده و طبعشان طبقه بندی می‌شوند. البته بسته ذائقه افراد خانواده دسته بندی این چاشنی ها محدود تر می‌شود. بسیاری از این ادویه ها از این ادویه ها نه تنها در غذا بلکه به عنوان دمنوش مصرف میشوند وقابل تهیه در منزل هستند. لیست ادویه جات در حالت کلی در دسته بندی های زیر قرار میگیرند: ادویه پلو : پودر زیره، جوز هندی ساییده شده، پودر تخم گشنیز، پودر میخک، پودر دارچین، سماق، زعفران گل سرخ یا گل محمدی. ادویه خورشتی: فلفل سیاه، فلفل قرمز، پودر زیره، دارچین، پودر لیمو عمانی، زعفران ادویه ترشی : نعنا خشک ، گلپر ، تخم گشنیز ، تخم سیاه دانه ، زیره سیاه و سبز ، کاری ، زردچوبه. ادویه مخصوص مرغ و ماهی: زعفران ، زنجبیل ، برگ بو ، و پودر سیر ادویه ماست و خیار: فلفل سیاه , نعنا خشک , ریحان , مرزه , ترخان خشک و پودر گل محمدی. ادویه های مخصوص آبگوشت: جوز هندی زردچوبه ، دارچین ، فلفل سیاه ، ، بادیان ، میخک.

ادویه های پرمصرف

عموما ادویه های پر مصرف با توجه فرهنگ و ذائقه افراد جامع دسته بندی می شوند. به همین منظور تعدادی از ادویه های پر مصرف خانوار ایرانی را به همراه خواصشان را به اختصار معرفی می کنیم.

زردچوبه

زردچوبه پای ثابت آشپزی ایرانی و ادویه مورد علاقه مادران ایرانی است. ، امکان ندارد مواد آشپزی دربرگیرنده گوشت و پیاز باشد ولی اثری از زردچوبه در طبخ آنها دیده نشود. زردچوبه علاوه بر طعم از بین برنده بوی نا مطبوع ، رنگ بهتری به غذا می دهد. به خصوص زردچوبه هندی که تند ترین رنگ زردچوبه در دنیا بوده و و عطر و بوی زیادی دارد. البته رنگ های زردچوبه با میزان کیفیتشان رابطه مستقیم دارد. یکی از بیماری های فراگیر در سطح جهان افسردگی است که زردچوبه میتواند تا حد زیادی به بهبود این بیماری سرعت ببخشد. همچنین زردچوبه خواص ضد التهابی دارد و آنتی اکسیدان بدن را افزایش می دهد.

دارچین

دارچین یکی از خوش عطر ترین و قدیمی ترین ادویه های محسوب میشود و هم به عنوان دمنوش استفاده میشود و هم با اضافه شدن به غذاهایی مثل لوبیا پول و قیمه معجزه می کند. البته ترکیب دمنوش سیب و دارچین یکی از محبوب ترین ترکیبات در بین طرفدران دمنوش است. علاوه بر اینها دارچین یک طعم دهنده و افزودنی برای انواع شیرینی و کیک است. دارچین به صورت غیرمستقیم قند و چربی بدن را کاهش می دهد و تاثیر درکنترل آلزایمر دارد.

پودر سیر

پودر سیر یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین طعم دهنده ها در بین غذاهای ایرانی و فرنگی است . پودر سیر دارای خواصی مثل ویتامین C، آهن، کلسیمآنتی اکسیدان و ترکیبات ارگانیک مانند آلیسین بوده و باعث کاهش کلسترول می شود.

فلفل سیاه

این ادویه هم ماند زردچوبه یکی از پر مصرف ترین افزودنی ها در آشپزی بوده و در اغلب غذاها استفاده میشود. در یونان باستان از فلفل به عنوان پول و هدیه استفاده میشده است. خواص فلفل سیاه: مقوی معده و بادشکن بوده و مسکن دردهای عصبی است.

آویشن

آویشن ادویه ای معطر با طبیعت گرم و خشک است و برای تهیه بسیاری از غذاها، از جمله سوپ، سالاد و مرغ به کار می رود.خاصیت ضد التهاب و ضد میکروب آویشن، برای عفونت های دهان، حلق و گلو موثر است.

زعفران

این طلای سرخ مشهور ترین و با ارزش ترین ادویه ایرانی است. به عبارتی یکی از دلایل محبوبیت غذاهای ایرانی، استفاده از ادویه زعفران است. این ادویه پر ارزش خواص ضدافسردگی، درمان عفونت‌ها، سرفه، آسم، خشکی پوست و ... استفاده می‌شود.

پودر پاپریکا

پودر پاپریکا چیست؟ ادویه پاپریکا از از آسیاب فلفل دلمه خشک شده به دست می آید. پودر پاپریکا دارای ویتامین k است که این ویتامین یکی از بهترین داروها برای رفع خونریزی و انعقاد است.

خرید آنلاین ادویه

ادویه یکی از مواد غذایی پر مصرفی است که نقش اساسی در آشپزی دارد. برای همین خرید آنلاین این محصولات روش سریع تهیه و استفاده از این محصولات است. فروشگاه های آنلاین متعددی در زمینه محصولات سوپرمارکتی و ... فعالیت می کنند که میتوانید جهت جلوگیری از اتلاف وقت خرید اینترنتی را انتخاب کنید.